Wycinanie laserowe jest najpopularniejszą z metod obecnych na rynku. Wykorzystywana jest w przemyśle, gdzie oprócz dokładności ciecia detali najważniejsza jest sama precyzja. Ta najnowocześniejsza technologia wykorzystuje wiązkę lasera jako ostrze do wycinania. Maszyny odpowiedzialne za proces wycinania wyposażone są w specjalistyczny system luster oraz soczewek. W ten sposób możliwe jest uzyskanie w bardzo szybki sposób niezwykle wysokiej temperatury. Za pomocą wiązki laserowej możliwe jest stopienie ciętego materiału, które z kolei wytwarza bardzo precyzyjne cięcie na powierzchni. Żadna z dostępnych form wycinania, która jest dostępna na rynku, nie może porównywać się z wycinaniem laserowym. Pod kątem precyzji, dokładności, a także niskim kosztem wytwarzania ta metoda stawiana jest przez wszystkich na pierwszym miejscu.

Czym jest laser?

Laser to urządzenie emitujące trzy rodzaje promieniowania jak ultrafioletowe, z zakresu światła widzialnego lub podczerwone, przy jednoczesnym wykorzystaniu zjawiska emisji wymuszonej. Nazwa pochodzi z anglojęzycznych słów, które tłumacząc na język polski, oznaczają wzmocnienie światła dzięki wymuszonej emisji promieniowania. Wytwarzane przez laser promieniowanie jest bardzo spójne, spolaryzowane oraz przyjmująca postać wiązki mającej małą rozbieżność. Warto również wspomnieć, iż w laserze łatwo otrzymać promieniowanie, które ma małą szerokość linii emisyjnej. Z kolei w laserach impulsowych można już uzyskać dużą moc w impulsie, a także krótki czas trwania impulsu. Dzięki tym właściwością laser stał się synonimem precyzji cięcia, dlatego można z wielkim powodzeniem realizować bardzo skomplikowane zlecenia i zadowolić tym samym wymagających klientów.

Cechy charakterystyczne ciecia laserem

Wycinanie laserowe to najbardziej nowoczesny proces do ciecia różnorakich materiałów. Tego typ obróbka ma zdecydowaną przewagę nad tradycyjnymi metodami wycinania, która cechuje się pełna automatyzacja procesu. Wycinanie laserowe cechuje się powtarzalnością cięcia elementów, a także zapewnia, że zostaną zrealizowane niestandardowe projekty zlecone przez klientów. Ciecie laserem wykorzystuje gaz tnący, którego głównym zadaniem jest przede wszystkim wydmuchiwanie resztek odpadów, które powstały na skutek wycinania oraz wzmocnienie procesu podczas produkcji.